Znacie postać druha Wicka? Jeśli nie, koniecznie poczytajcie o naszym patronie!

Bł. ks. phm. Stefan Wincenty Frelichowski urodził się w Chełmży 22 stycznia 1913 roku. Gdy miał 9 lat został ministrantem, a 5 lat później – w 1927 roku – dołączył do Związku Harcerstwa Polskiego. Druh Wicek po osiągnięciu pełnoletniości wstąpił do seminarium, gdzie angażował się w wielu kołach seminaryjnych i organizacjach religijnych. Po 6 latach nauki w seminarium przyjął święcenia kapłańskie. Pełnienie służby Bogu nie przeszkadzało w prowadzeniu drużyn harcerskich – ks. Stefan Wincenty organizował wiele harcerskich biwaków, w tym wyjazd na Jubileuszowy Zlot Harcerstwa Polskiego.

Aktywne życie naszego patrona zaczęło się komplikować, gdy wraz z innymi księżmi swojej parafii, został on aresztowany 11 września 1939 przez Gestapo. Został on jednak uwolniony po dwóch dniach. Ponad miesiąc później druh Wicek został ponownie aresztowany i razem z 700 innymi Polakami trafił do Fortu VII. Przez kolejne lata był uwięziony w obozach koncentracyjnych w Stutthofie, Sachsenhausen oraz Dachau, gdzie spędził resztę swojego życia. W obozach udzielał innym więźniom komunii świętej, odprawiał msze, a także pomagał chorym na tyfus (którym sam się później zaraził). Zachorowanie na tyfus i zapalenie płuc przyczyniło się do jego śmierci 23 lutego 1945 roku.

W niedzielę (23 lutego 2020 r.) upamiętniliśmy śmierć naszego patrona. 161 Drużyna Harcerska Młode Wilki wzięła udział w uroczystościach wniesienia relikwii bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego do Bazyliki Mniejszej w Inowrocławiu. Komendę hufca reprezentowała hm. Bernadeta Kołodziejska. W uroczystościach wzięła udział także komendantka kręgu seniorów hm. Ewa Sucharska. Wydarzenie zostało zorganizowane przez harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.