Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o odejściu na wieczną wartę hm. Dionizego Zalety. Druh Dionizy był długoletnim komendantem Hufca Inowrocław-Rejon.

WSPOMNIENIA HM. ANNY GRUPY Z PAKOŚCI O DH. DYZIU

Druh Dionizy był kochającym mężem, ojcem i dziadkiem. Śmierć bliskiej osoby jest zawsze ciosem. Dziś ten cios dotknął nas wszystkich. Swoją obecnością w tym miejscu pragniemy Ci Dyziu podziękować za Twoje życie, zaangażowanie. Nie sposób wyliczyć wszystkiego czego dokonałeś, co dzięki Twoim staraniom zostało wprowadzone w życie.

Komendancie Dyziu, nie wszystkie Twoje zasługi były opłacalne, nie wszystkie wysiłki nagrodzone. Dla Ciebie najważniejsze było poczucie dobrze spełnionego obowiązku. Swoją postawą, poświęceniem dla rodziny, zaangażowaniem w harcerstwie pokazałeś co w życiu jest ważne i istotne. Zostawiłeś po sobie duży bagaż dobrych czynów. Odszedłeś na wieczną wartę zostawiając po sobie głęboki smutek i żal w rodzinie i wśród przyjaciół. Byłeś wspaniałym człowiekiem. Chociaż już się nie spotkamy- wspomnienia będą trwały.

Będzie nam Ciebie bardzo brakowało. Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci.

O SŁUŻBIE HM. DIONIZEGO ZALETY

Druh Zaleta pracę zawodową rozpoczął w Wydziale Oświaty w Inowrocławiu na stanowisku Referatu Dzieci i Młodzieży w 1952 roku, później – inspektora oświaty na miasto i powiat inowrocławski. Pracował tam do 1959 roku. W latach 1960 – 1963 był pracownikiem Komendy Chorągwi ZHP w Bydgoszczy na stanowisku zastępcy komendanta. Przez 39 lat począwszy od 1964 do 2003 roku, pełnił funkcję komendanta hufca ZHP Inowrocław Miasto, Inowrocław Powiat, Inowrocław Rejon. Od 1967 roku jako komendant powiatu rozpoczął rozbudowę Ośrodka Obozowego w Łącku, przy materialnym wsparciu zakładów pracy z Inowrocławia, Tuczna Pakości.

Był okres, kiedy w rejonie działało ok. 200 drużyn, a w Łącku w okresie ferii letnich były organizowane 3 turnusy dla ok. 600 harcerzy. Przez 7 lat w Kruszwicy odbywały się trzydniowe zloty drużyn zuchowych i harcerskich pod nazwą „Skąd nasz ród” z wieloma atrakcjami, rejsem po Gople. Należy również wspomnieć o rozgrywkach tenisa stołowego w Kołodziejewie od 2007 roku, przeglądzie piosenki kresowej w Rojewie od 1990 r. Nieobozowej Akcji Letniej.

Organizacja wielu imprez nie była zadaniem łatwym, ale dla komendanta i instruktorów nie było rzeczy niemożliwych. Należy podkreślić również, że komendant integrował środowisko instruktorskie, doceniał ich pracę, organizował integracyjne wyjazdy, spotkania, wycieczki. Interesował się również sytuacją rodzin instruktorów, w razie potrzeby – pomagał. Z inicjatywy Komendanta, któremu bardzo zależało na zintegrowaniu całego środowiska harcerskiego, było organizowanie wielu cyklicznych imprez, w niektórych brało udział ponad 300 harcerzy. Często były połączone z podsumowaniem pracy drużyn, zawodami, konkursami, przyrzeczeniem harcerskim. Wiele z nich jest nadal organizowanych.

żałoba w hufcu

Pogrzeb dh. Dionizego Zalety odbędzie się w piątek (23.10.2020). Komenda Hufca zarządziła żałobę do 31 października br.